Geçmişten Günümüze Eczacılık

“Geçmişten Günümüze Eczacılık” 1 Nisan-14 Ağustos 2016 

İstanbul Üniversitesi Eczacılık koleksiyonu Prof. Dr. Turhan Baytop’un kişisel koleksiyonu ve yakın arkadaşlarının verdiği tarihi malzemeyle oluşturulmuş ve 1960 yılında üniversite bünyesinde kurulan Eczacılık Müzesinde koruma altına alınmıştır. Koleksiyon günümüzde Eczacılık Fakültesi olarak kullanılan Keçecizade Fuat Paşa Konağının birinci katında Dekanlık yanındaki iki salonda faaliyet göstermektedir.

“Geçmişten Günümüze Eczacılık” sergisi, eczacılık koleksiyonundan derlenmiş olan eser ve pek çok tarihi eczacılık malzemesini ziyaretçilerle buluşturmayı amaçlamaktadır.

Sergilenecek eserler arasında Eczacıların ilaç yapımında kullandıkları, pilül tahtası, ovül kalıbı, süppozituar kalıbı vb. laboratuar aletleri, saklama kapları, preperatlar, Türk eczacılarının Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde kullandıkları farmakopeler, formülerler ve ders kitapları, Türkiye’de eczacılık eğitiminin çeşitli dönemlerine ait fotoğraflar, diplomalar, Pertev şurubu ve İksir-i Süreyya gibi İlk Türk üretimi ilaçlar bulunmaktadır.